Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Bitwa przasnyska

"PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ"

17 września odbędą się w Przasnyszu uroczystości poświęcone upamiętnieniu ofiar zbrodni katyńskiej z powiatu przasnyskiego. Współorganizatorem uroczystości obok Jednostki Wojskowej 5699, Klubu Garnizonowego, Komendy Powiatowej Policji, samorządów: Miasta, Gminy i Powiatu oraz Miejskiego Domu Kultury jest również Muzeum Historyczne w Przasnyszu.
2007-09-17

"POTĘŻNY W DUCHU I POTĘŻNY W CIELE"

Wystawie w Muzeum Historycznym w Przasnyszu towarzyszy książka autorstwa Piotra Kaszubowskiego "Potężny w duchu i potężny w ciele. Opowieść o Stanisławie Chełchowskim". Książka dostępna jest w sprzedaży w Muzeum i w pobliskiej Księgarni "Pegaz". Cena - 5 zł.
2007-09-17

STANISŁAW CHEŁCHOWSKI - ŻYCIE I DZIEŁO

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu do 20 października można oglądać wystawę pt. "Stanisław Chełchowski - życie i dzieło". Wystawa dokumentuje życie rodzinne, działalność społeczną oraz dokonania naukowe ziemianina z Chojnowa, jednego z najwybitniejszych Polaków przełomu XIX i XX w. Wystawa zorganizowana została ze zbiorów własnych muzeum, Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, Biblioteki Głównej SGGW w Warszawie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz zbiorów prywatnych: dr. W. Krzyżewskiego i Anny Milewskiej. Autorem koncepcji plastycznej wysatawy jest Wojciech Ciesielski.

2 września 2007 r. w Przasnyszu i Rostkowie odbywały się uroczystości związane z setną rocznicą śmierci Stanisława Chełchowskiego (1866-1907) - ziemianina z Chojnowa, przyrodnika i etnografa, organizatora życia gospodarczego w Królestwie Polskim, pierwszego prezesa Centralnego Towarzystwa Rolniczego.

Otwarcia uroczystości, o godz. 9.00 w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, dokonał prezes TPZP - dr Waldemar Krzyżewski. Referaty wygłosili:
* Adam Pszczółkowski - Chełchowscy w drodze do Chojnowa;
* Piotr Kaszubowski - Publicystyka z zakresu etnografii Stanisława Chełchowskiego i jego siostry Jadwigi Milewskiej.

Następnie zebrani udali się do Muzeum Historycznego w Przasnyszu, gdzie o godz. 10.30 otwarta została wystawa "Stanisław Chełchowski - życie i dzieło".

Rostkowska część uroczystości rozpoczęła się o godz. 12.00 mszą św. za spokój duszy Stanisława Chełchowskiego i Jadwigi Milewskiej. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rostkowie, ks. Adam Chmielewski poświęcił pomniki S. Chełchowskiego i J. Milewskiej w Parku Dydaktycznym, obok szkoły podstawowej. Autorem pomników jest rzeźbiarz Jan Stępkowski ze Strzegowa.

Organizatorami obchodów byli: Wójt Gminy Czernice Borowe, Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Miejski Dom Kultury w Przasnyszu. W uroczystości wzięły udział wnuczki Stanisława Chełchowskiego i Jadwigi Milewskiej - Halina Żelechowska i Anna Milewska.
2007-09-17

WIELKA KULTURA MAŁEJ WSI

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogatem, w ramach programu Wielka kultura małej wsi odbyły się dwa spotkania z pracownikami Muzeum Historycznego w Przasnyszu.
10 lipca 2007 r. Piotr Kaszubowski wygłosił odczyt nt. Wybitne i znane postacie wywodzące się z naszego regionu. Następnego dnia Zbigniew Miecznikowski wygłosił referat pt. Wandalowie - dawni mieszkańcy Bogatego.
2007-07-11

"STODOŁA" 2007

Po raz drugi w tym roku odbędą się Ogólnopolskie Prezentacje Fotografii Artystycznej "Stodoła", organizowane przez Tadeusza Myślinskiego. Tym razem swe prace zaprezentują - na terenie Muzeum Historycznego i ratusza - artyści z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych w 60-lecie stowarzyszenia. Początek imprezy - 23 czerwca o godz. 17.30.
2007-06-24

WYSTAWA HARCERSKA

W sobotę, 23 czerwca o godz. 13.30 w Muzeum Historycznym odbędzie się otwarcie wystawy "Z dziejów harcerstwa na Ziemi Przasnyskiej (1917-2007)". Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów 90-lecia harcerstwa w Przasnyszu.
2007-06-22

KSIĄŻKA P. KASZUBOWSKIEGO O PRZASNYSKICH SZARYTKACH

Drukarnię J.J. Maciejewskich opuściła książka Piotra Kaszubowskiego pt. "Historia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo w Przasnyszu (1907-2007)". Uroczystość 100-lecia przybycia i pracy w Przasnyszu Sióstr Miłosierdzia odbędzie się dn. 24 czerwca 2007 r. w Domu Sióstr przy ul. Świerczewo 9.
2007-06-21

I KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU "ZIEMIANIE MAZOWSZA"

20 czerwca 2007 r. Piotr Kaszubowski uczestniczył w konferencji naukowej w Gołotczyźnie pn. "Aktywność kulturalno-oświatowa ziemian mazowieckich w XIX i XX wieku". Wygłosił referat nt. "Działalność społeczno-oświatowa rodziny Chełchowskich z Chojnowa na przełomie XIX i XX wieku"
2007-06-21

WYDARZENIA MAJA

W 2 numerze "Studiów Mazowieckich" opublikowany został artykuł Piotra Kaszubowskiego "Stanisław Chełchowski - szkic do portretu" (s. 106-118).

*

10 maja - Zbigniew Miecznikowski uczestniczył w Konferencji Sprawozdawczej "Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, na Polesiu i Wołyniu w roku 2006", która odbyła się w Czyżowie Szlacheckim k. Sandomierza. Wspólnie z archeologami Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie dr. Wojciechem Borkowskim i Sławomirem Sałacińskim wygłosił referat pt. "Wyniki wyprzedzających badań ratowniczych na stan. 5 w Tominach (obwodnica Ożarowa, woj. świętokrzyskie)".

*

24 maja - Piotr Kaszubowski prowadził w Mławie promocję Almanachu poetyckiego mławsko-przasnyskiego "Zbliżenia". Kierownik muzeum jest autorem wstępu do części przasnyskiej pt. "Poezja po przasnysku". W almanachu zamieścił trzy swoje wiersze.
2007-06-21

III MIĘDZYNARODOWE DNI KS. MACIEJA KAZIMIERZA SARBIEWSKIEGO

Muzeum Historyczne w Przasnyszu po raz pierwszy włączyło się do organizacji Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego pod patronatem Marszałka Sejmu RP oraz Biskupa Diecezji Płockiej.
Popularyzacji postaci "Chrześcijańskiego Horacego" wśród mieszkańców Przasnysza i okolic służy wystawa wypożyczona z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, czynna do końca maja 2007 r.
W programie trzeciego dnia obchodów Dni Sarbiewskiego, 20 maja 2007 r. jest msza św. w kościele farnym w Przasnyszu w intencji dwóch sławnych jezuitów z Północnego Mazowsza: ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i św. Stanisława Kostki (godz. 12.00) oraz koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu Jacka Kowalskiego z zespołem Klub św. Ludwika oraz Józefa Plessa.
2007-05-20

SPOTKANIE Z DR. TADEUSZEM WITKOWSKIM

12 maja 2007 r. o godz. 18.00 w salach Muzeum Historycznego odbyło się spotkanie z dr. Tadeuszem Witkowskim, przasnyszaninem, historykiem literatury i publicystą, autorem słynnego artykułu demaskującego agenturalną przeszłość ks. Michała Czajkowskiego. Zebrani obejrzeli wywiad z T. Witkowskim, przeprowadzony przez red. Jerzego Zalewskiego dla Telewizji Puls w ramach cyklu "Pod prąd". Wywiad nie został dotychczas wyemitowany na antenie TV. W dalszej części spotkania dr Witkowski odpowiadał na pytania dotyczące gł. jego pracy badawczej.
2007-05-15

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

Muzeum Weterynarii w Przasnyszu

Urząd Miasta w Przasnyszu

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Galeria Marka Kraussa

Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana

Przasnysz zapomniana bitwa

Bitwa przasnyska

Andrzej Staszewski

Związek Literatów na Mazowszu

Sanktuarium ¶w. Stanisława Kostki